Kraftig ökning av motståndet mot EU i Norge

59 procent av de tillfrågade i Norge säger nej till EU enligt en ny opinionsmätning som gjorts för tidningen Aftenposten och tv-bolaget NRK.

På två månader har nejsidan ökat från 42 till 59 procent, visar mätningen som gjordes strax efter att Frankrike och Holland hade sagt nej till EU:s föreslagna konstitution i folkomröstningar. Samtidigt har ja-sidan minskat från 48 procent i april till 41 procent.

Arbeiderpartiets ordförande Jens Stoltenberg anser att det är alltför tidigt att säga när det kan bli aktuellt att försöka igen, medan Höyres vice ordförande Jan Tore Sanner är säker på att ja-majoriteten ska komma tillbaka. Höyre håller fast vid att Norge bör diskutera EU-medlemskap under stortingets nästa mandatperiod.

Statsminister Kjell Magne Bondevik, Kristelig Folkeparti, tror att det kommer att ta längre tid.

– Jag tror det är otänkbart med en EU-debatt under den kommande fyraårsperioden. Förut trodde jag att den skulle kunna komma i slutet av perioden. Nu tror jag att det tar längre tid. De konstitutionella förhållandena i EU måste komma på plats så att vi vet vilket EU vi ska ta ställning till, säger han.

JAN-ERIK GUSTAFSSON

Kritiska EU-fakta nr 96 Juli 2005

 

Tillbaka eller Startsidan