Svar från regeringskansliet 2007-06-21 på brev från den 2007-05-0

Till ordförande i folkrörelsen Nej till EU Jan-Erik Gustafsson,


Tack för Ert e-brev till statsminister Fredrik Reinfeldt med frågor om diskussionen kring EU:s fördrag. Han har bett mig svara Er. Jag ber om ursäkt för att svaret har dröjt.

Det är riktigt att det tyska ordförandeskapet har inlett konsultationer med medlemsstaterna avseende reform av EU:s fördrag. Inom ramen för dessa konsultationer har man ställt ett antal frågor om hur ett nytt fördrag skulle kunna se ut.

Från svensk sida stödjer vi ordförandeskapets ambitioner att föra diskussionerna framåt. Vår utgångspunkt är att det konstitutionella fördraget är ett bra och balanserat paket som skulle göra unionens funktionssätt mer effektivt och demokratiskt.

Samtidigt inser vi att läget i flera medlemsländer innebär att det konstitutionella fördraget inte kan träda i kraft i nuvarande form. Om det kan stärka chanserna att nå enighet bland medlemsstaterna är vi därför redo att överväga  vissa justeringar t.ex. vad gäller terminologi samt avstå från att omnämna unionens symboler och att omnämna principen om EU-rättens företräde.

Regeringen är givetvis angelägen om att processen i fördragsfrågan ska bli så öppen som möjligt. Vi samråder regelbundet med Sveriges Riksdag, bland annat genom nära diskussioner med det särskilda utskott som har upprättats för ändamålet (det sammansatta utrikes- och konstitutionsutskottet, KUU).

Med vänlig hälsning,


Anna Cederschiöld
Politiskt sakkunnig
Brevenheten
Statsrådsberedningen

 

Tillbaka eller Startsidan